Tema - Emocionalni razvoj djeteta
- Što su u biti emocije i zašto ih imamo?
- Kako podići emocionalno zrelo i emocionalno inteligentno dijete?
- Što je uopće emocionalni razvoj i zašto je toliko važan upravo u prvim godinama?
- Kako pomoći djetetu da razvije sposobnost emocionalne samoregulacije i da izbjegne stvaranje emocionalnih podsvjesnih rana?

Što dobivamo razumijevanjem ove teme?
Bezbroj je situacija kada potpuno pogrešno tumačimo djetetova ponašanja kao namjerna i zločesta i pokušavamo kažnjavanjem odviknuti dijete da se tako ponaša. Nakon što razumijemo kada dijete dobiva stvarni kapacitet za određena bolja ponašanja te kako roditelji mogu podržati razvoj tih sposobnosti, bit će nam puno lakše nositi se s kritičnim situacijama i podržati dijete u cjelovitom emocionalnom razvoju.
Zašto je ova tema toliko važna? Zašto je toliko važno primjereno podržati dijete u emocionalnom razvoju?
Zašto je važno (na vrijeme) sagledati temu razvoja emocija i kapaciteta za emocionalnu samoregulaciju u djetetu?
Dijete je u ranom periodu, dok se još nije dovršio emocionalni razvoj, prepušteno na milost i nemilost vlastitih emocija. S obzirom na to da još uvijek nema razvijenu sposobnost samoregulacije vlastitih emocija, nema niti mogućnost drugačijeg ponašanja od onog kojeg njegove, izvana aktivirane emocije, određuju. O onome što će roditelj raditi s djetetovim ekspresijama emocija ovisit će razvoj njegove sposobnosti da sutra samo uspostavlja nadzor nad ekspresijama svojih emocija, odnosno nad svojim ponašanjem. Nažalost, zastarjele ali još uvijek vladajuće odgojne metode zaustavljaju, ili usporavaju emocionalni razvoj i razvijaju kod djeteta mehanizam potiskivanja vlastitih emocija kako bi izbjeglo kaznu i odbacivanje, što ima razorne posljedice na djetetov osjećaj sebe i osobne vrijednosti, na sposobnost samoregulacije i na cjeloživotno zdravlje buduće osobe. Rezultat je da su današnje generacije odraslih imaju problema s pretjeranim reakcijama, naglim ispadima, ili u drugoj krajnosti sa smanjenom sposobnošću za kontakt s vlastitim emocijama, za osjećanje ljutnje ili tuge, što može imati dalekosežne posljedice i na sposobnost ostvarenja bliskog odnosa u emocionalnim vezama.
Ispade bijesa s bacanjem po podu uz plakanja i vrištanje nazivamo temper tantrumima i javljaju se kod djece jačeg temperamenta već kroz drugu godinu, a normalno traju kroz treću prema četvrtoj. Predstavljaju prirodnu fazu u razvoju neurološkog sustava kada nastane nesrazmjer između povećane količine podignute frustracije i još uvijek premale sposobnosti neurološkog sustava da ju proradi.
O roditeljskom odnosu prema djetetu u tim, za njega teškim stanjima, ovisi kada će djetetov neurološki sustav razviti dovoljno dobru sposobnost prorade frustracije i prestati s ispadima bijesa tj. tantrumima. Nažalost, još uvijek u društvu ovu razvojnu fazu doživljavamo kao bezobrazno i neodgojeno ponašanje, nešto što dijete radi namjerno i tražimo učinkovite metode da dijete natjeramo da odustane od toga i tako discipliniramo dijete i naučimo ga dobrom ponašanju. Osim raznih vrsta kažnjavanja od fizičkog do vikanja na dijete, uobičajena i često preporučivana metoda je ignoriranje i napuštanje djeteta kada je u tom stanju. To izuzetno povrjeđujuće za dijete i ima za posljedicu da dijete ostaje podložno ispadima bijesa i kroz naredne godine te postaje osoba koja će za sebe govoriti da ima kratak fitilj i da vrlo lako plane.
Kako se odnositi prema djetetu u tim stanjima što će rezultirati skorim izlaskom iz te faze i sposobnošću samoregulacije, saznajte na video i interaktivnom predavanju Emocionalni razvoj djeteta.
SAZNAJTE VIŠE O OVOJ TEMI
Tema Emocionalni razvoj djeteta se može upisati kao:
Video predavanje preko interneta (2,5 sata-150 kn)
Video predavanje možete gledati neograničeno s max tri svoja uređaja (laptop, tablet, smartphone), sve dok traje status PPR, kojeg inače možete sami produžiti. Uz upis ovog predavanja dobivate besplatno i temeljni video seminar Zašto su prve godine djeteta najvažnije?
Upišite video predavanje - 150 kn