Tema - Kontriranje i faza Neću
- Zašto djeca imaju fazu razvoja kada ulaza u sukob s roditeljima i kada im Neću postane najčešća riječ?
- Kako se odnositi prema djetetu, a da to bude razvojno poticajno za njega i da što prije sazrijevanjem izađe iz te faze?
- Kako se postavljati prema djetetu prilikom kontriranja, a da to bude razvojno poticajno?
- Kako pomoći senzibilnoj djeci koja ne pokazuju svoje Neću da ipak prođu kroz ovaj razvojni proces?
- Koje su to loše posljedice uobičajenih odgojnih metoda tzv ”discipliniranja”, a koje odrasle osobe doživljavaju kao osobni problem i nedostatak?
- Što dijete tada istinski treba od roditelja kako bi što prije i kvalitetnije izašlo iz te faze?

Što dobivamo razumijevanjem ove teme?
Većina roditelja se nađe u pravoj muci kada djeca od malih ”anđelaka” odjednom oko godinu i pol (neka djeca tek oko tri godine) postanu konfliktna, suprotstavljaju se, ne slušaju ništa, govore stalno neću i bacaju roditelje u očaj. Tada obično krenu salve starih metoda s ciljem da im se taj “bezobrazluk” izbije na vrijeme iz glave. Čuju se rečenice tipa: Ne želim odgajati delikventa!, i započinju sve varijante metoda da se dijete ”disciplinira” koje najčešće zavrašavaju s onim: Sve smo probali, ali ništa ne pomaže!
Iako se čini da bi smo sve dali samo da dijete prestane biti takvo neposlušno, ova faza je iznimno dragocjena i neophodna za razvoj onih kvaliteta koje želimo svome djetetu.
Zašto je ova tema toliko važna?
Svako dijete kroz drugu godinu počinje pokazivati snažniju potrebu da nameće svoju volju, da nam kontrira, da ne sluša… Kod energičnije i temperamentnije djece ovaj proces može biti prava muka za roditelje stoga su ovu fazu roditelji prozvali ”terrible two” ili strašna druga godina. Još uvijek u našem društvu vlada ideja da tada dijete treba odučiti od govorenja Neću i da je to postignuće dobrih roditelja koji su dobro odgojili dijete. Danas se zna da se kroz taj proces u biti događaju najdragocjenija postignuća ranog psihološkog razvoja koja suvremeni roditelji žele svom djetetu, ali starim odgojnim metodama upravo sabotiramo dijete u razvoju.
Što je pravi smisao faze Neću i kako se postavljati u situacijama snažnog kontriranja djeteta? Zašto je ta faza toliko važna? Mnoge iznenadi spoznaja da se u toj fazi može ”zapeti” što određuje cjeloživotno ponašanje buduće osobe. Upravo je to najčešći razlog zašto se mnogi roditelji teško nose s djetetom u fazi kontriranja. Kako napraviti napredak u sebi nakon čega nas djetetovo kontriranje više neće toliko aktivirati i moći ćemo mu dati odnos koji treba od nas u toj fazi? S ovim spoznajama djetetovo kontriranje možemo pretvoriti u trenutke ispunjenja za sve, umjesto svađe i vikanja.
Tema Kontriranje i faza neću se može upisati kao:
Video predavanje možete gledati neograničeno s max tri svoja uređaja (laptop, tablet, smartphone), sve dok traje status PPR, kojeg inače možete sami produžiti. Uz upis ovog predavanja dobivate besplatno i temeljni video seminar Zašto su prve godine djeteta najvažnije?